Yurt Dışı SEO Nedir

Yurt Dışı SEO Nedir

Yurt dışı SEO, bireysel ya da tüzel olarak sahip olduğunuz bir web sitesini yabancı ülkelerde ve bölgelerdeki arama motorları için optimize etme ve üst sıralara taşıma sürecini ifade eder. İçeriği, anahtar kelimeleri ve diğer teknik yönleri, belirli bir uluslararası kitleyi hedeflemeye ve hedef ülke veya bölgedeki arama motoru sonuçları sayfalarındaki görünürlüğünü artırmaya yönelik olarak uyarlamayı içerir. Yurt dışı SEO optimizasyonunda amaç; daha fazla organik trafiği çekmek, marka bilinirliğini artırmak ve en nihayetinde daha fazla potansiyel müşteri ve satış elde etmektir.

İşiniz gereği yurt dışı SEO yapmanız gerekiyorsa, profesyonel bir uluslararası SEO ajansı ile çalışmanın önemli avantajları vardır. Planlanması gereken birçok husus doğru planlamalar ile son derece titizlikle yapılmalıdır. Bu durum hem başarıyı hem de maliyeti direkt olarak etkileyecektir.

Dil ve Yerelleştirme

İçeriğinizin hedef kitle için doğru bir şekilde çevrilip yerelleştirildiğinden emin olun. Bu; uygun dil, ton, kültürel referanslar ve para birimi kullanmak demektir. Uygun yerelleştirme, içeriğinizin hedef kitleyle daha iyi bağlantı kurmasını sağlar ve yerel arama sonuçlarında daha yüksek sıralama olasılığını artırır.

Bunu başarılı bir şekilde yapabilmek için, web sitenizin hedeflediğiniz ülkeye uygun bir dil yapısına sahip olması gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi her detayın o bölgeye uygun şekilde dönüştürülmesi gerekir. Çünkü bölgedeki insanların alışkanlıklarına göre bu, oldukça önemli bir konudur. En ufak bir detay bölgedeki hedef kitleyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.

Hedef Ülkeye Özgü Alan Adı ve Barındırma

Ülkeye özgü bir alan adı kullanmak ve web sitenizi yerel bir sunucuda barındırmak, hedef bölgedeki arama motoru sıralamanızı iyileştirebilir. Örneğin, Fransız bir kitle için “.fr” alan adı, genel bir “.com” alan adından daha alakalıdır. Bu noktada yol haritası önemlidir. Çalışmanızı bir subdomain ile de başlatabilir ya da direkt hedeflediğiniz ülkenin uzantısına yönelik bir site yapısı ortaya çıkararak yapabilirsiniz. Her iki durumda da işlerinizi yürütmeniz mümkündür. Ancak uzun süreli ve etkili bir yurt dışı SEO hedefliyorsanız o ülkenin web sitesine bürünmek çok daha iyi bir fikirdir.

About the Author