İhracat’ta E-Fatura İrsaliye Yerine Geçer Mi?

İhracat’ta E-Fatura İrsaliye Yerine Geçer Mi?

E-ihracata başlamayı düşünüyorsanız, bu konu hakkında bilmeniz gereken birçok konu vardır. Ayrıca e fatura irsaliye yerine geçer mi sorusu da bunlardan bir tanesidir.

E-faturalar irsaliye yerine geçebilse de bu hepsi için geçerli değildir. Dolayısıyla bu konuda dikkat edilmesi şarttır. Ayrıca e-fatura ve e-arşiv faturalarının irsaliye olarak kullanılabilmesi için bazı koşullar mevcuttur. Bunlardan biri mal teslimi esnasında düzenlenmesidir. Aynı zamanda teslim sayılan haller de KDV Kanunu’nda yer almaktadır.

Söz konusu kanunun ikinci maddesinde, malın alıcının yollanması halinde mal nakliyesinin başlatılması teslim olarak sayılmaktadır. Böyle bir halde e-arşiv ve e-fatura irsaliye olarak kullanmak için belgeler, mal teslimi sırasında sürücüye verilmesi sırasında düzenlenmelidir. Aynı zamanda teslim edilmek üzere nakliyeye verilmesi esnasında düzenlenmelidir.

Bunun dışında farklı bir husus da vardır. 433 SIRA nolu Genel Tebliğinde 15-397 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Getirilen E-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Arasında Yapılan Satışlar başlığında geçtiği üzere düzenleme tarihi, saati ve dakikası gösterilmesi halinde de elektronik fatura çıktısı irsaliye yerine geçmektedir. Lakin kağıt çıktığının üzerinde irsaliye yerine geçer yazılması da aranır.

Ancak bundan yararlanmak isteniyorsa, faturanın malın teslim anında düzenlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. E fatura irsaliye yerine geçer mi diyorsanız, soruya da böylece yanıt verilir.

About the Author