Neden İçerik Yönetim Sistemi?

Bir şirketiniz olduğunu düşünün. Şirketiniz ve ürünleriniz için bir web sitesi ihtiyacı hissetmeye başladınız. Bu konuda para sınırı bile koymadan girişimlere başlıyorsunuz. İyi bir tasarımcıya, şirketiniz ve web siteniz hakkında kendi görüşlerinizi aktardınız. Tasarımcı, size mükemmel görsel arayüzler, flash animasyonlar ve renklerle dolu bir dünya vadetti. Ve sizede daha önceden gerçekleştirdiği görsel içeriği etkileyici web sitelerini gösterdikten sonra ikna oldunuz ve anlaştınız. Yaklaşık olarak 1 ay sonra siteniz tamamen bitmiş olarak teslim edildi. Karşılıklı olarak çok memnun kaldınız. Peki ya daha sonrası? Size sitenizin güncellenebilirliği konusunda herhangi bir uyarıda bulunan veya bilgi veren oldu mu? Örneğin ürünler sayfasında bulunan bir ürününüzün bilgisinin hatalı olduğunu veya fiyatını artan döviz kurları karşısında yenilemek için tekrar aynı tasarımcıya döndüğünüzde size yanıt süresi ve bu işi tamamlaması ne kadar süre alıyor. Peki bu da tamam. Güncellemeniz tasarımcı tarafında 2 gün içinde düzeltildi. Peki yeni bir ürününüz için yeni bir sayfa, bu ürüne ait fotoğraf, word pdf vs. gibi bilgilerle dolu yeni bir sayfa için tasarımcınıza döndüğünüzde kaybedilen zaman ve paraya ne demeli.. Sanırım yapılan onca çalışmanın faydası en fazla 1 yıl sürecek ve tekrar yeni arayışlara gireceksiniz.

Yukarıdaki örnekler sanırım pek çoğumuzun başından geçmiştir. İnternette bir sitenin hayatta kalabilmesi içeriğinin her zaman güncellenebilir olmasına bağlıdır. Bir gazete düşünün ki içeriği günden güne değişmesin. Bir alışveriş sitesi düşünün ki ürünlerin bilgi ve fiyatları hep eskide kalsın. Bu durum şirketiniz için de geçerlidir. Ne kadar güncel bilgi, o kadar ekmek.

Şirketler seviyesinde, içerik yönetim sistemleri (İYS) o şirkete ait elektronik dokümanların ve web dokümanlarının saklanması ve işlenmesini sağlar. Şirket çalışanları bu dokümanlara çeşitli uygulamalar üzerinden ulaşabilirler. Ayrıca web üzerinde paylaşılan bu bilgileri müşterilerle ve organizasyona dahil olan veya olmayan şirket iş ortaklarıda paylaşabilirler. İYS’nin temel uygulaması, içeriğin yaratılmasından yayınlanmasına kadar tüm evrelerde içeriği yönetmektir. Ayrıca İYS’nin içeriği, E-ticaret ve Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemleri (MIYS) (ing. CRM – Customer Relationship Management System) ile de paylaşılabilir. İYS sayesinde, şirketinizde sahip olduğunuz içeriğin teknik olmayan kullanıcılar tarafından dahi yayınlanmasını, basit ama güçlü, web tarayıcısı destekli (İnternet Explorer, Firefox, Mozilla gibi) bir uygulama arayüzü ile sunar.

İçerik Yönetim Sistemi Şirketlere/Kurumlara Ne Sağlar?

1. İçeriğin Güncellenmesi
İçerik Yönetim Sistemleri, şirketlerin/kurumların mevcut ürünleri ve/veya sahip oldukları bilgilerin eklenmesi/değişikliği dolayısıyla oluşabilecek güncellemeleri en kısa sürede ve düşük bedelle karşılayacaktır. Örneğin dolar kurunda mevdana gelebilecek değişikliklere göre ürün fiyatlarını değiştirebilecek veya yeni bir ürün için anında yeni bilgileri sisteme girebileceklerdir.

2. Bilgiye Kolay Ulaşım
Güncel içeriğe sahip bir web sitesi sayesinde kullanıcılarınız aradıkları bilgiye en kısa sürede ulaşabilecekler ve bu durum size para ve zaman olarak geri dönecektir. Kendimden bir örnek vermem gerekirse, programlama alanında sorunla karşılaştığımda elimin altında her an kitap bulunmasına rağmen sorunun çözümü için internette yardım bulmak daha kolayıma geliyor.

3. Doğru Bilgi ve Güvenilirlik
Güncellemeler sayesinde site üzerinde gördüğünüz hataları en kısa sürede değiştirebilecek ve bilginin doğruluğu sağlanacaktır.

4. Site Gelişimi
Güncellemeler ile, sitenizin doğruluğu ve güvenilirliği artacak, bilgilerin gelişimi ve sitenin büyümesi sağlanacaktır. Bu durum rakiplerinizle aranızın katlanarak açılmasına sebep olacaktır. İnternet sitesini beğenilen bir firma, marka olma yolunda büyük adımlar atacaktır. Ayrıca sitenizin bakım ve yönetim masrafları, güncelleme işini tabana yayabildiğiniz ölçüde azalacatır.

5. Müşteriler ile İlişkiler
İyi bir içerik, müşterilerin size olan güveninin artmasına sebep olacatır. Bu durum müşterilerinize destek için harcadığınız zaman ve paranın size dönmesini sağlayacaktır. Mutlu müşterilerin tavsiyesi, müşteri potansiyelinizin artmasına sebep olacaktır.