SEO İçin Responsive Tasarım

SEO İçin Responsive Tasarım

Çoğu web sitesinin açılırken kendini tarayıcı boyutuna göre şekillendirdiğini hepimiz fark etmişsizdir. Başta Google olmak üzere bir çok kurum ve uzman responsive tasarımın öneminden bahsedip tasarımcıları bu konuda teşvik etmeye çalıştılar. Gün geçtikçe responsive tasarımlarla karşılaşıyoruz. Peki responsive tasarım ne kadar önemli?

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım web sayfası üzerindeki bileşenlerin tarayıcı boyutuna göre kendini boyutlandırmasıdır. Daha küçük boyutlarda, farklı şekillerde açılmasını sağlar. Örneğin akıllı telefonunuzdan bir siteye girdiğinizde site kendisini telefon tarayıcısının boyutlarına göre şekillendirecek ve karşınıza telefon ekranına tamamen oturmuş bir web sayfası göreceksiniz. Aynı şekilde responsive tasarım kullanılmış bir web sayfasını bilgisayar üzerinde açıp, tarayıcınızı büyütüp küçülttüğünüzde web sayfasındaki bileşenlerin tarayıcı boyutuna göre şekillendiğini görebilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO, İngilizce olarak Search Engine Optimization kelimelerinden oluşur. Arama motorlarında web sitenizin ilk sıralarda çıkmasını sağlayan bir hizmettir. Bir çok SEO uzmanı responsive web tasarımın önemine dikkat çekiyor.

Peki neden responsive tasarımı ve SEO’yu birlikte kullanmalıyız?

Bu sorunun cevabı kuşkusuz Google’dır. Web tasarımının mobille uyumlu olması Google’ın yavaş yavaş zorunlu hale getirdiği yeni bir politikasıdır. Artık responsive tasarıma sahip web sayfaları, arama motorlarında üst sıralarda yerini alıyor. Responsive tasarıma sahip olmayan web siteleri daha aşağılarda bulunuyor. Başta Google olmak üzere arama motorları web sitelerinin başarısı için bu kadar önemliyken bu durumu kesinlikle göz ardı etmemek gerekiyor. Web sitelerinin başarısı için SEO ve responsive tasarımı mutlaka etkin bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda bir çok önemli web sitesi responsive tasarıma geçti. Sonuç olarak günümüzde mobil platformların bu kadar yaygınken ve insanlar responsive tasarımları tercih ederken bütün bunları göz önünde bulundurarak çalışmalarınızı yürütmeniz yararınıza olacaktır.

About the Author