Facebook reklamlarından geri dönüşüm alamamanızın nedenleri

Facebook reklamlarından geri dönüşüm alamamanızın nedenleri

Facebook reklamları günümüzde en sık kullanılan dijital pazarlama araçlarından biri. Hem küçük hem de büyük ölçekli firmalar, dijital pazarlama çalışmalarında Facebook reklamlarıyla geri dönüşümlerini artırmaya çalışıyor. Tüketicilerin en çok kullandıkları sosyal mecralardan biri olması nedeniyle Facebook, önemli bir reklam alanı olarak da öne çıkıyor.

eMarketer’ın yaptığı araştırmaya göre küçük ölçekli firmaların yüzde 80’lik bir bölümü Facebook reklamlarının en etkili pazarlama platformu olduğunu belirtiyor. Facebook geri dönüşümler için iyi bir alan olsa da, ancak doğru kullanıldığında bu sonuçları almak mümkün olabiliyor. Kimi zaman bu reklam çalışmalarından beklenen geri dönüşümler alınamıyor ve buna neden olan ortak sebepler bulunuyor. Bu rehberimizde öne çıkan bu ortak sebeplerin ve çözümlerinin üzerinde duracağız.

Varış sayfalarınız bekleneni karşılamıyor

Varış sayfaları, Facebook reklamlarında önemli bir yere sahip. Reklamınızı gören ve bu reklama tıklayan kullanıcılar belli bir varış sayfasına yönlendirilirler. Bu varış sayfasının kullanıcıların beklentisini karşılaması gerekir. Reklam metninizde sunduğunuz hizmet veya ürünle ilgili bilgileri bu sayfalar da en iyi şekilde sunuyor olmanız gerekir.

Ürün ve hizmetlerinizle ilgili açıklayıcı metinlerin yanı sıra kullanılan görsel ve eyleme çağrı ifadelerinin de reklam metninizinle uyumlu olması bir o kadar önemli.

Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de varış sayfalarınızın mobile uyumlu olması. Bunun nedeni ise kullanıcıların büyük bir bölümü Facebook hesaplarını akıllı telefonları ile kontrol ediyor ve bu sebeple de kullanıcıların büyük bir bölümü reklamlarınızı mobil cihazlarından görüntüleyerek, sitenize geleceklerdir. Sitenizin ve varış sayfalarınızın mobile uyumlu olmaması da kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için geri dönüşümlerinizin düşmesine neden olabilir. Sitenizin tamamını mobile uyumlu yapmanız bu sebeple de oldukça önemlidir.

Marka bilinirliğinin olmaması

Marka bilinirliğinin az olması da reklamlarınıza tıklanmayı ve geri dönüşümleri azaltacaktır. Tüketiciler bilmedikleri ve daha önce duymadıkları bir markadan internet üzerinden alışveriş yapmak istemeyebilirler. Bunun arkasında da güven konusu bulunur. Büyük firmaların veya sektöre güçlü girip yapan firmaların, marka bilinirliğini artırma adına online ve offline pazarlama kanalları üzerinde çok büyük bütçeler harcadığı bilinir. Bunun nedeni de marka bilinirliğini artırarak, kendi isimlerini duyurmaktır. Tüketicilerin gözünün önünde olmak, markanızın ve hizmetlerinizin daha iyi bilinmesini sağlar; bu da doğal olarak markaya olan güvenin artmasına yardımcı olur.

Facebook reklamlarını kullanarak, marka ve ürün bilinirliğinizi artıracak reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Farklı hedef kitleler için bu reklam kampanyalarını şekillendirerek, Facebook üzerinde geniş kitlelere markanızı ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Doğru hedef kitleyi belirleyememek

Yaşanan problemlerden biri de doğru hedef kitleyi bulamamak ve bu kitleye yönelik reklamlar oluşturamamaktır. Hedef kitle ayarlarının doğru yapılmaması, reklamın marka ile ilgisi olmayan kişilere gösterilmesine ve bu sebeple de reklam bütçesinin boş yere harcanmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek için, markanız için ideal olan müşteri profillerini hedeflemeniz gerekir.

Facebook’un reklam yönetim ayarlarında reklamlarınızın hangi kitlelere gösterilmesi gerektiğini ayarlayabileceğiniz bölümler bulunuyor. Yaş, dil, cinsiyet, ilgi alanları ve konum gibi birçok farklı seçenek üzerinde hedeflemeler yaparak sizin için ideal olan kitlelere yönelik reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Retargeting çalışmaları yapmamak

Facebook reklamlarının önemli özelliklerinden biri de retargeting reklamlara izin veriyor oluşu. Facebook üzerinde bir reklam kampanyası oluşturduğunuzda, hem Facebook hem de farklı internet yayıncılarının sayfaları üzerinde retargeting reklamlar gösterilir.

Retargeting özelliğini kullanmamak geri dönüşümlerinizin düşmesine neden olabilir; çünkü bir satışı gerçekleştirmeden önce tüketiciye kendinizi birkaç kez göstermeniz gerekir. Retargeting reklamlar bu açıdan geri dönüşümlerinizi artırmanıza daha çok yardımcı olur. Sitenizi herhangi bir sebeple terk eden kullanıcılara yönelik, retargeting reklam özelliklerini Facebook reklamlarında açmanız bu sebeple oldukça önemli olacaktır.

About the Author