Alışveriş sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

Alışveriş sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

İşletme sahibi ve vergi mükellefi olmak

İlk gerekli olan adım bir firma sahibi olmanızdır. Şahıs şirketi kurmak, Limited Şirket kurmak veya Anonim Şirket kurmak yeterlidir, herhangi biri olabilir fark etmez. Online ödeme alabilmeniz ve faaliyetlerinizi yürüte bilmeniz için bir tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekir. Hem yasal olarak hem de siteniz üzerinden alışveriş yapacak kullanıcılara güven sağlaması noktasında önemli ve zorunlu bir konudur.

İnternetten satılabilir ürün yelpazesine sahip olmak

Firmanızın ürünlerini veya fiziki mağazanızda yer alan ürünlerinizi internet üzerinden satışa sunabilirsiniz. Bu süreçte ürünlerinizin tıpkı mağazanızı ziyaret eden müşterilerinize satış temsilcilerinizin anlattığı gibi, ürün anlatımlarına yer vermelisiniz. Net ve anlaşılır güzel görseller ile ürününüz kendisini net anlatmalıdır.

Birçok e-ticaret sitesinin düştüğü hata, fazla ürün eklemek adına eksik bilgiler ile ürünlerini e-ticaret sitelerine eklemeleridir. Ürün resmi, açıklamaları, detaylı anlatımı son kullanıcının karar vermesi noktasında en önemli etkendir.

E-ticaret siteniz için zaman ayırmak

Ürünlerinizi güncel tutmak, zaman zaman kampanyalar yaparak müşterilerinizi ve üyelerinizi bilgilendirmek önemlidir. Stok yönetimi ve sipariş yönetim süreçleriniz için çalışanlarınızdan biri veya birkaçının belirli aralıklarla sitenizi güncel tutması önemlidir. Tam zamanlı bir personel ayıramıyorsanız, günlük süreçlerinizde bir personelinizin 1-3 saat zaman ayırması yeterli olacaktır. Hemen sonrasında e-ticaret sitesi tanıtımı ve pazarlaması içinde zaman ayırmak gerekecektir.

Profesyonel E-ticaret Altyapısı

E-ticaret süreçlerinizi yönetmek için seçeceğiniz e-ticaret altyapısı önemlidir. Yeni bir dünyaya adım atıyorsunuz ve bu süreçte size destek olacak iyi bir çözüm ortağı olmalıdır. Her zaman destek alabileceğiniz, Geniş çözüm ortağı ağımız ile doğrudan veya dolaylı tüm ihtiyaçlarınızda sizlere yol göstermek vazifemizdir.

Sanal POS ve Güvenlik

Firmamız kuruldu. Alfa Shop E-ticaret paketleri ile e-ticaret sitenizi oluşturmaya başladınız ve ürünlerinizi sitenize eklediniz. Bu noktadan sonra kullanıcılarınızın alışveriş yapabilmeleri için ihtiyacınız olan sanal POS hizmetini aktif olarak çalıştığınız bankalar aracılığı ile veya ödeme sistemleri ile anlaşarak tüm bankaların taksit seçeneklerini sunabileceğiniz alternatif ödeme sistemleri ile de çalışabilirsiniz.

Ne zaman ve nasıl başlayabilirim?

Yukarıda bir e-ticaret sitesinde olması ve bulunması gerekenlerden temel olarak bahsettik. Fakat e-ticaret sitesi yapımı için bu gereksinimlerin tamamen giderilmesini beklemek zorunda değilsiniz. Bu süreçler için zaman ayırırken, aynı zamanda e-ticaret sitenizi de oluşturmaya başlayabilirsiniz.

About the Author